Premijera filma „Milunka Savić – heroina Velikog rata“
Dokumentarno-igrani film „Milunka Savić – heroina Velikog rata“ premijerno je prikazan večeras u Kongresnoj sali Doma Garde na Topčideru. Projekciji su prisustvovali predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić, ministar odbrane Nebojša Rodić, ministri u Vladi Srbije, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, kao i predstavnici državnog i vojnog rukovodstva i diplomatskog kora.
Dokumentarno-igrani film „Milunka Savić – heroina Velikog rata“ premijerno je prikazan večeras u Kongresnoj sali Doma Garde na Topčideru. Projekciji su prisustvovali predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić, ministar odbrane Nebojša Rodić, ministri u Vladi Srbije, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, kao i predstavnici državnog i vojnog rukovodstva i diplomatskog kora.
Reč je o dokumentarnom ostvarenju autorke Slađane Zarić, u režiji Ivane Stivens, nastao povodom četiri decenije od smrti Milunke Savić, najodlikovanije žene Velikog rata. Ranjavana četiri puta, za vojničke podvige odlikovana je zlatnom Karađorđevom zvezdom sa mačevima, zlatnom Medaljom za hrabrost „Miloš Obilić“, ordenima Legije časti IV stepena (oficir) i Legije časti V stepena (vitez), francuskim Ratnim krstom, Albanskom spomenicom i jubilarnom spomen-medaljom Solunskog fronta.
Najavljujući premijeru filma, pukovnik Petar Bošković, načelnik Uprave za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane, koje je domaćin večerašnjeg programa, podsetio je na herojsku ulogu žena dobrovoljaca u Velikom ratu i na značaj učešća Milunke Savić kao dobrovoljca u Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu.
- Pred svetom uspomenom na narednika Milunku Savić, kao stari mornar, stojim mirno, kao što su i sve savezničke vojske stajale mirno u ratnoj luci Bizerta, davne 1918. godine, kada joj je admiral Geprat dao francuski Ratni krst sa zlatnom palmom, jedinoj srpskoj ženi koja je dobila to visoko odlikovanje – istkao je pukovnik Bošković dodajući da je Milunka Savić dala Srbiji mnogo više nego što je Srbija dala njoj.
Prema njegovim rečima, Srbija joj je dala četiri odlikovanja, samo jedno više od savezničke Francuske.
- Zato, neka film koji ćete videti večeras, bude još jedno odlikovanje Milunki Savić – odlikovanje nezaborava – poručio je pukovnik Bošković.
Večerašnji program upotpunili su i kadeti Vojne akademije u replikama uniformi srpske vojske kao i nastup Dečijeg hora „Kolibri“ koji je izveo himnu „Bože pravde“ i numeru „Kreće se lađa francuska“.
U filmu „Milunka Savić – heroina Velikog rata“ učestvuju eminentni srpski i francuski istoričari kao i članovi porodice Milunke Savić. Dokumentarna forma obogaćena je rekonstrukcijama i dramatizacijom pojedinih događaja, ali i igranim scenama kojima su ilustrovani bitni trenuci Milunkinog vojevanja. U filmu su korišćene brojne, do sada neobjavljene fotografije i jedini sačuvani video zapisi Milunke Savić.
Film je rađen u produkciji Informativnog programa RTS-a uz podršku Ministarstva kulture. Realizaciju su pomogli Ministarstvo odbrane koje je pružilo tehničku podršku i Ministarstvo spoljnih poslova. U ulozi Milunke Savić je kadetkinja Vojne akademije Tanja Tačić. U igranom delu filma pojavljuju se glumci Aljoša Vučković i Branislav Trifunović.
Milunka Savić rođena je u Koprivnici kod Raške. Kao dvadesetrogodišnja devojka, prerušena u muškarca, kao dobrovoljac Milun Savić učestvovala je u balkanskim ratovima. Dobrovoljac je bila i u Prvom svetskom ratu i početkom januara 1916. godine, u vreme povlačenja Srpske vojske, bila je teško ranjena i upućena je u Bizertu na oporavak. Drugi svetski rat zatekao ju je u Beogradu, kada je zbog držanja male bolnice za lečenje ranjenih odvedena u logor na Banjici. Oslobođena je zahvaljujući svojoj ratničkoj slavi. Umrla je oktobra 1973. godine i sahranjena u porodičnoj grobnici na Novom groblju.
Večerašnja premijera i prikazivanje filma na programu RTS-a deo su aktivnosti u okviru obeležavanja 40 godina od smrti Milunke Savić. Osim multimedijalne izložbe u Domu vojske u Beogradu otvorena do 12. oktobra, uskoro će biti prezentovan i veb sajt, svojevrsni digitalni muzej posvećen našoj heroini. Predviđen je i prenos posmrtnih ostataka Milunke Savić s Novog groblja u Aleju velikana.