Otvorene Međunarodne vojne igre
Ponedeljak, 23.8.2021 | Međunarodna saradnja
Ovogodišnje Međunarodne vojne igre održavaju se od 23. avgusta do 4. septembra na teritoriji Rusije i 10 zemalja suorganizatora, među kojima je prvi put i Srbija. Na ovom prestižnom takmičenju, u nadmetanju u 34 discipline učestvovaće ekipe iz 42 zemlje, a pripadnici Vojske Srbije takmičiće se u pet disciplina — „Čuvar reda“, „Tenkovski biatlon“, „Snajperska granica“, „Vojni reli“ i „Armija kulture“.
Premijerno, Vojska Srbije i grad Kraljevo će biti domaćini jedne od disciplina na Međunarodnim vojnim igrama „Čuvar reda“ gde će se naša ekipa takmičiti za titulu najbolje jedinice vojne policije u konkurenciji ekipa iz Kazahstana, Katara, Kipra, Irana i Ruske Federacije, dok će u svojstvu posmatrača učestvovati predstavnici Belorusije, Grčke, Egipta i Mađarske. Ovo takmičenje će se održati, od 30. avgusta do 3. septembra na vojnim kompleksima „Žiča“ i „Beranovac“ kod Kraljeva, a svečano otvaranje biće 29. avgusta na kraljevačkom Trgu Srpskih ratnika, sa početkom u 20 časova.
U najatraktivnijoj disciplini Međunarodnih vojnih igara Tenkovskom biatlonu na poligonu „Alabino“ kod Moskve, učestvuju četiri najbolje posade srpskih tenkista — tri takmičarske i jedna rezervna, koje će se takmičiti u konkurenciji sa tenkovskim posadama vojski 19 zemalja sveta, raspoređenih u dve divizije.
Ekipa vozača Vojske Srbije takmičiće se u disciplini „Vojni reli“, koja se održava u gradu Kizilu na krajnjem istoku Ruske Federacije. Naša ekipa u ovoj disciplini se takmiči po treći put.
U disciplini „Snajperska granica“ takmičare Vojske Srbije na poligonu „Brestskij“ u Belorusiji, u konkurenciji sa ekipama iz 18 zemalja, očekuju individualna nadmetanja, nadmetanja u snajperskim parovima, u brzini, dueli i snajperski biatlon.
Međunarodne vojne igre prati i Festival „Armija kulture“, koji je od ove godine takmičarska disciplina. Svaka zemlja učesnica festivala na svom štandu u Domu družbe, na poligonu „Alabino“ predstavlja osobenosti svoje nacionalne kulture, a u takmičarskom i revijalnom delu, umetnici će pesmom i igrom prikazati muzičku i folklornu tradiciju svoje zemlje.