Врхунска обученост и технички искорак јединица ваздушног осматрања и јављања

Четвртак, 23.1.2025 | Обука
На радарским положајима у јединицама 126. бригаде ваздушног осматрања и јављања спроводи се интензивна обука професионалног састава на осматрачким радарима великог домета ГМ-400 и тактичким радарима средњег домета ГМ-200, који су недавно уведени у оперативну употребу Војске Србије.

План обуке на овим средствима, који се убрајају у ред најсавременијих радарских система за надзор и контролу ваздушног простора, обухвата теоријске садржаје о принципима рада, као и практичан рад на руковању и одржавању средстава.

Извођач обуке, поручник Стефан Филиповић, истиче позитивна искуства у раду са радаром великог домета и добре особине модела ГМ-400 којим су опремљене јединице 126. бригаде ВОЈИН. Напомиње да укључењу припадника јединице у састав борбене смене која дежура у стално задејстованим снагама претходи свеобухватна обука у руковању радаром и наводи да сваки појединац мора одлично познавати перформансе радара, као и све неопходне радње и поступке из основног одржавања конкретног средства.

— Суштина рада борбене смене састоји се у непрекидном праћењу ситуације и откривању циљева у ваздушном простору, при чему се припадници јединице посебно увежбавају за откривање циљева са специфичним путањама лета, малим висинама и малим брзинама, као и циљева мале одразне површине — наводи поручник Филиповић.

Потпоручник Наташа Марковић, командир радарског одељења, објашњава да радар ГМ-200 представља допуну радарског осматрања радарима ГМ-400 и да је наведени систем, постављен на теренско возило високе проходности, посебно успешан у откривању циљева мале одразне површине, пре свега даљински пилотираних ваздухоплова.

— У стручно-специјалистичком смислу, обука за радаре ГМ-200 се не разликује превише од обуке за радаре ГМ-400, због примене сличних или истих технолошких решења. Зато је тежиште у обуци за радаре ГМ-200 дато пре свега у увежбавању послуге за поседање радарског положаја, превођење радара из маршевског у борбени положај и припрему за ступање у оперативни рад. У односу на радарска средства са којима је јединица била раније опремљена, задатак премештања доста је поједностављен зато што је сва опрема интегрисана на једном возилу — закључује потпоручник Наташа Марковић.

Набавком радара нове генерације значајно су унапређене просторне и информационе способности јединица ВОЈИН, као и могућности навођења ловачке авијације и усмеравања ракетних јединица за ПВД на додељене циљеве у ваздушном простору. Оперативнном употребом радара из ГМ серије испуњени су највиши стандарди у контроли ваздушног простора и унапређене способности Војске Србије у целини да одговори на изазове модерног ратовања. 

Повезане вести