ВОЈНИ ЛЕКАРИ У МАЛОМ ТРНОВЦУ И ТРСТЕНОЈ
Четвртак, 1.11.2007 | Цивилно-војна сарадња
Команда гарнизона Врање и Канцеларија за цивилно-војну сарадњу Четврте бригаде Копнене војске настављају акцију пружања бесплатних медицинских услуга и водоснабдевања у забаченим селима прешевске и бујановачке општине.
Команда гарнизона Врање и Канцеларија за цивилно-војну сарадњу Четврте бригаде Копнене војске настављају акцију пружања бесплатних медицинских услуга и водоснабдевања у забаченим селима прешевске и бујановачке општине.
До многих села на југу Србије тешко је доћи и мештанима, навиклим на све муке горштачког живота, а камоли лекарима и медицинским екипама. Овај закључак, међутим, не важи за војне лекаре и санитетске раднике, који су се теренским возилима недавно упутили у села Мали Трновац и Трстену.
Нема сумње да су припадници Четврте бригаде КоВ пронашли прави начин да успоставе добар контакт између Војске и албанског живља на југу Србије. То се јасно видело и у селу Мали Трновац, када је војна медицинска екипа прегледала мештане и уручила им неопходне лекове. Војни лекар капетан Саша Димитријевић и медицински техничар старији водник Саша Стојановић за сваког су нашли лепу реч и прави лек.
Задовољство није крио председник месне заједнице Мали Трновац Сабри Јакупи, који је посматрајући своје комшије на прегледу рекао: „Ово је веома добар потез Војске Србије, а овакве акције стварају поверење у државу”. Сами мештани нису скривали пријатно изненађење због бесплатних медицинских услуга, поготово што, по тврдњама Сопи Раифа, у селу до сада није била ниједна медицинска екипа. „Захваљујем се Војсци Србије” – каже Сопи Раиф – „лекови које смо добили, веома су важни за моју породицу”.
Радост је завладала у српском селу Трстена када су времешни мештани угледали војни медицински тим. На надморској висини од 1.330 метара налази се тек двадесетак кућа у неколико махала, удаљених једна од друге по неколико километара, а већина становника годинама није у могућности, због старости, да оде код лекара у село Власе. До доктора треба пешачити и више од два сата и то по свакојаким временским условима. Зато и не чуди што се у селу могу срести занимљиве, али и тужне људске судбине. Тако Загорка Стошић живи сама и сетно каже: „Једино ме обилазе брат из Београда и наша војска”. На сличан начин говори и осамдесетогодишњи старина Стаменко Андрејевић: „Лепа је ово пажња од Војске и срећан сам да макар неко о мени брине”.
Командант Четврте бригаде пуковник Милосав Симовић, шеф канцеларије за цивилно-војну сарадњу потпуковник Горан Станковић и командант батаљона у Бујановцу потпуковник Слађан Стаменковић најављују сличне акције и у будућности.
ВЕЛИКО СРЦЕ
У селу Трстена војни лекар Милан Ђокић прегледао је петомесечну бебу Милену, а пуковник Милосав Симовић обећао да ће идући пут у Трстену доћи педијатар како би Милена имала потпун медицински преглед.
Старешине врањског гарнизона и радници локалне Телевизије Врање још једном су показали велико срце и разумевање и организовали акцију прикупљања помоћи за једину бебу у селу уз саму административну линију према Космету. Ускоро ће пелене, одећа и друге ствари бити уручене Милениним родитељима.