Интервју начелника Генералштаба за „Вечерње новости“
Потписивањем техничког споразума о нормализацији односа Београда и Приштине безбедносна ситуација на северу КиМ је побољшана, али је и даље осетљива. Смањен је број инцидената у којима се угрожава лична и имовинска сигурност људи.
О БЕЗБЕДНОСНИМ ПРЕТЊАМА И СТАЊУ У СИСТЕМУ ОДБРАНЕ
Потписивањем техничког споразума о нормализацији односа Београда и Приштине безбедносна ситуација на северу КиМ је побољшана, али је и даље осетљива. Смањен је број инцидената у којима се угрожава лична и имовинска сигурност људи. С друге стране, спровођење бриселског споразума може да изазове реакције незадовољних интересних и екстремистичких група.
Овако у интервјуу за „Новости“, начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Љубиша Диковић скенира тренутну безбедносну ситуацију у земљи.
Постоји ли опасност од преливања тензија са Косова на југ Србије?
– Опредељеност за решавање спорних питања путем дијалога и сарадња са међународним безбедносним снагама на Косову умањују могућност преливања тензија на југ централне Србије, где је безбедносна ситуација стабилна. Војска Србије професионално и одговорно извршава све своје задатке у Копненој зони безбедности, где је фактор стабилности. Своје дужности извршавамо зарад безбедности свих грађана, онако како то доликује војсци са дугом и богатом традицијом.
Има ли наша војска план за евентуалне нове нестабилности на северу КиМ?
– У наредном периоду не очекује се значајнија промена безбедносне ситуације. Мада је решавање питања КиМ у домену политике, ВС као и све друге војске на свету, планира како да на адекватан начин одговори на потенцијалне кризе. Имамо све потребне планове и способни смо да одговоримо на све безбедносне изазове.
Америка поручује да неће повлачити свој контингент у оквиру Кфора са Косова. Имате ли контакте и са другим државама чији су војници тамо?
– У саставу Кфора ангажовани су припадници 30 земаља, од којих су 22 чланице НАТО. Није тајна да планови земаља чији су војници ангажовани у саставу Кфора зависе од међународног и националног политичког оквира, буџетских средстава за међународне операције и од политичко-безбедносне ситуације на КиМ. Најважније је да се будући кораци предузимају према добрим проценама политичко-безбедносне ситуације, јер је то у интересу свих, а највише у интересу свих грађана покрајине.
„МИГОВИ“ НА ПИСТИ ДО ЈЕСЕНИ
|
Како оцењујете сарадњу ВС и КФОР-а?
– Та сарадња спроводи се у сакладу са Војнотехничким споразумом. Она је у потпуности у функцији јачања безбедности. Са Кфором имамо коректан и професионалан однос, који одликује висок степен поверења и разумевања.
Недавно сте се вратили из Москве где сте договарали око заједничких пројеката. О чему се конкретно ради?
– Војна сарадња Србије и Русије није била на нивоу на ком смо желели да буде, али у последње време je побољшана. Нови импулс дало је и потписивање Декларације о стратешком партнерству двеју држава. Овај акт отвара путеве веће сарадње у свим областима. Са руским начелником Генералштаба генералом Герасимовим разговарао сам о заједничкој обуци наших припадника, присуству на вежбама, јачању војноекономске и војнообразовне и сарадње у области Ваздухопловства и ПВО. Сагласили смо се око свих битних питања.
Како одговарате на коментаре да је јачање војне сарадњеб са Москвом још један од доказа да Србија прави заокрете у спољној и одбрамбеној политици? Смета ли то НАТО?
– Сарадња са руским оружаним снагама није препрека за сарадњу са оружаним снагама држава чланица НАТО. Активни смо у Партнерству за мир и интензивно сарађујемо са чланицама НАТО и партнерским државама. Једна сарадња не спутава другу. Србија има билатералну војну сарадњу са око 60 држава, међу којима се по значају сарадње издвајају Кина, САД, Руска Федерација, Норвешка, земље ЕУ и региона.
Какав је досадашњи ефекат професионализације ВС и да ли су се уложена средства исплатила?
– На основу двогодишњег искуства можемо да кажемо да је професионализација позитивно утицала на оперативне и функционалне способности ВС. Трошкови обуке војника на служењу војног рока били су високи, а њихов допринос оперативним способностима био је релативно мали. Професионализацијом смо добили боље обучено и спремније људство, који боље рукује наоружањем и опремом. Уложена средства су се исплатила, јер смо добили и јединице које су оперативно способне. И даље ћемо процењивати и предлагати најбоља решења. Ни војни рок није у потпуности замрзнут.
ОЧУВАЋЕМО СТАНДАРД ВОЈНИКА
|
Влада припрема план уштеда у јавном сектору. Да ли ће тиме бити обухваћени и запослени у систему одбране?
– Просечна плата запослених у систему одбране износи 44.154 динара и за 5,4 одсто је нижа од априлске просечне зараде у Републици. Војници морају да буду спремни да дају живот у извршавању задатака у рату, не могу да бирају место службовања, имају прекоманде, вежбе на терну, а извесна права су им ограничена... Зато не треба замрзавати или смањивати плате запослених у ВС. То не значи да Војска неће ни на који начин допринети уштедама. Од јануара до маја, потрошили смо осам одсто мање у односу на исти период лане. Реорганизовали смо обуку, а највишпе смо уштедели на енергентима, гориву, транспорту... Није проблем што нас је ове године ребаланс буџета лишио неких улагања у опремање. Проблем је што две деценије није улагано у значајније опремање војске, иако је било могућности.
Раде ДРАГОВИЋ
Данијела МИЛИНКОВИЋ