Вежбa „Викинг 14“

Војска Србије планирала је и извела вежбу „Викинг 14“ као један од тежишних задатака у 2014. години, а то је уједно и једна од најзначајнијих вежби изведених у тој години.

vprs-viking-14.jpg
По броју лица ангажованих на вежби, као и по броју држава и других националних и међународних организација, вежба „Викинг 14“ спада у највеће вежбе ове врсте, и међу највеће међународне вежбе на којима Војска Србије учествује.

Главно место вежбе и вежбовна команда мировне мисије налазило се у Краљевини Шведској, а издвојена места у Бугарској, Грузији, Ирској, Србији и Шведској. На издвојеним местима вежбе команду мултинационалне бригаде чинили су штабни официри из више земаља, полицијску компоненту су чинили представници националне полиције, а цивилну компоненту – представници међународних и невладиних организација и Црвени крст Србије. Посебне улоге на вежби су играли студенти завршне године Факултета дремских уметности из Београда.

Циљ вежбе

Општи циљеви вежбе

  • Унапређење способности команде мултинационалне бригаде, цивилних организација и полиције за штабни рад и командовање и контролу снага у мултинационалном оперативном окружењу;
  • Унапређење кооперативности и интероперабилности између партнера;
  • Унапређење регионалне војно-војне и цивилно-војне сарадње и
  • Промоција међусобног разумевања, поверења и сарадње међу регионалним земљама учесницима вежбе, међународним организацијама, невладиним и владиним националним организацијама.


Посебан циљ вежбе за Војску Србије


Учешћем у планирању и организовању дистрибуираног вежбовног амбијента за извођење мултинационaлне обуке стећи искуства и способности у области планирања обуке за мисије изградње и очувања мира у региону и свету.

Циљеви обучавања


  • Увежбавање и унапређење стандардних оперативних процедура спровођењем процеса оперативног планирања и штабног рада током операције према сценарију операције очувања, одржавања и изградње мира;
  • Унапређење способности заједничког штабног рада штабних официра мултинационалне команде, цивилних организација и полиције да извршавају задатке у операцији очувања, одржавања и изградње мира у условима мултифункционалног оперативног окружења, под мандатом УН;
  • Израда оперативних планова, наређења, обавештајних информација и извештаја током извођења операције;
  • Реализовање командовања и контроле у операцији према датом сценарију и борбеној организацији мултинационалне бригаде, спровођење заштите снага и обезбеђење телекомуникационо-информатичке и логистичке подршке и
  • Размена знања и искустава између штабних официра земаља региона, кроз заједнички штабни рад у команди мултинационалне бригаде и стицање искустава у раду са цивилним и полицијским компонентама мисије.